Orkideler çeşitli şekillerde, renklerde bulunmakta ve çiçek verme zamanları birbirinden farklılık göstermektedir. Evinizde yetiştirebileceğiniz sayısız orkide türü bulunmaktadır. Orkide çeşitleri arasında en çok satılanı ve yetiştirileni “Phalaenopsis”dir. Bu çiçekçilerde en çok rastlanan orkide türüdür. “Phalaenopsis” genellikle mora kaçan pembe, pembe ve beyaz renklerin karışımı çiçeklere sahiptir.

Evin Sıcaklığına Göre Orkide Bakımı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı orkide türleri farklı biçimlerde bakım gerektirir. Sulamada olduğu gibi bulundukları mekanların sıcaklığı da değişiklik gösterebilir. Bitkiniz için en uygun sıcaklığın hangisi olduğunu öğrenmek için öncelikle orkidenizin türünü öğrenmelisiniz. Orkide bakımı için orkidenin bulunduğu alanın gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki farklar da önem taşımaktadır. Aşağıda sık rastlanan orkide türleri için ideal sıcaklıların bir listesini bulabilirsiniz.

  • Phalaenopsis: Phalaenopsis türü orkideler gündüz 21-29 derece gece ise 18-21 derece arasında sıcaklığa ihtiyaç duyarlar.
  • Cattleya: Cattleya orkideler için en ideal sıcaklık aralığı gündüz 18-24 derece arası gece ise 13-18 derece arasıdır.
  • Masdavallia: Bu tür orkideler gündüz 15-21 gece ise 10-13 derece sıcaklıkta yetişir.

 

Yukarıdaki listede görebileceğiniz gibi her sıcaklık aralığında yetişen bir orkide çeşidi bulmanız mümkün. Bu sıcaklık farkları orkidenin orijinal olarak yetiştiği ülkeye göre oluşmaktadır. Örneğin en çok yetiştirilen orkide olan Phalaenopsis ise tropikal ve deniz seviyesinde bulunan bölgelerden geldiği için akşamları da sıcak ortamları severler.

Orkideler gündüz sıcaklıklarının aralaığını büyük oranda tolare edebilseler de gece sıcaklıkları önemlidir. Eğer gece sıcaklık 10 derecenin altına uzun süreli olarak düşerse çiçek açmaları zorlaşır ve açan çiçekler çok iyi görünmez. Bu yüzden orkide bakımını klimalı bir bölgede yapıyorsanız klimanın yakınında tutmamalısınız.

Orkide Bakımı Sırasında Işığın Önemi

Hemen hemen her bitki gibi orkideler de bol miktarda ışığa ihtiyaç duyar. Yeterli miktarda sulama, iyi bir toprak ve uygun ısıya rağmen çiçeğiniz yeterince ışık almazsa açmaz. Eğer orkideniz uzun bir süre boyunca çiçek açmadıysa (orkidelerin genellikle yılda bir defa çiçek açtığını unutmadan) yeterince ışık almadığından şüphelenmeniz yanlış olmaz. Orkideler yine çeşidine göre az ışıktan bol ışığa kadar değişik oranlarda ışığa ihtiyaç duymaktadır. Orkide türleri arasında en az ışığa ihtiyaç duyanlar Phalaenopsis ve Paphiopedilum, orta düzeyde ışığa ihtiyaç duyanlar Miltonia ve Cattleya, en çok ihtiyaç duyanlar ise Vanda ve Brassavola’dır.

Orkide Bakımı İçin Öneriler

İç mekanda orkide bakımı aslında çok zorlu bir iş değildir. Orkide salonlara veya diğer iç mekanlara kolay uyum sağlayabilen bir bitkidir. İç mekanda orkide yetiştirmeyi düşünüyorsanız ilk olarak yapmanız gereken evinizin ışık koşullarına uygun bir orkide seçmeniz olacaktır. Eğer bir kış bahçeniz varsa ya da eviniz iyi güneş alıyorsa Phalaenopsis,Cattleya, Dendrobium, Cymbidium orkideler yetiştirmeniz için ideal olabilir. Evinizde orkideyi yerleştireceğiniz konumu belirleyin. Bunun için evin gündüz ve gece sıcaklıklarını belirlemek için termometre kullanmanız gerekebilir.724 Flower’dan sıvı gübre alrak takviyede yapabilirsiniz.

Evet kısacası orkide bakımı yapmaya karar verdiyseniz yapmanız gerekenler sırasıyla çiçeği konumlandıracağınız alanı belirlemek, evin gündüz ve gece sıcaklıklarını ölçmek, alacağınız orkide türüne karar vermek, orkideyi satın aldığınız yerebitkinin türünü ve su ihtiyacını sormak ve son olarak bitkinizi kaliteli su ile sulamak olacaktır.